Smajlíci, emotikoni, ksichtíci

Titulní obrázek

Napsal Autor dne 12.5.2009 v 20:21
Přečteno 3076 krát.

Smajlíci, ksichtíci všude. Podle mě se pod tuto skutečnost nejvíce podepsalo rozšíření různých komunikačních služeb, jako například icq, nebo Jabber. Ruku v ruce s tím jde i nutnost našemu protějšku nějak dát vědět, jak moc vážně danou věc myslíme, případně, jestli nás událost potěšila, nebo naštvala. Co si o smajlících myslím já? Po pravdě řečeno, ani já si dnešní komunikaci nedokážu dost dobře představit bez různých závorek složených do úsměvu, případně jiného obličeje. ...

Smajlíci, ksichtíci všude. Podle mě se pod tuto skutečnost nejvíce podepsalo rozšíření různých komunikačních služeb, jako například icq, nebo Jabber. Ruku v ruce s tím jde i nutnost našemu protějšku nějak dát vědět, jak moc vážně danou věc myslíme, případně, jestli nás událost potěšila, nebo naštvala. Co si o smajlících myslím já?

Po pravdě řečeno, ani já si dnešní komunikaci nedokážu dost dobře představit bez různých závorek složených do úsměvu, případně jiného obličeje. Konverzaci to dodá jistý přátelský tón. Je příjemné vidět (a věřit), že váš výrok, vaše věta protějšej nějak potěšila, pobavila, nebo vyloudila alespoň úsměv na tváři.
A stejně jako u všeho, i zde platí - všeho moc škodí. (Jednou mi nějaký dobrák odeslal komentář, který obsahoval pouze jednoho smajlíka. Zhruba 400 krát.) Nadměrné používání vede k debilitě (<rejp title='Ne všichni, samozřejmě'>podívejte se na některé hráče WoW</rejp>) a k nadměrného opotřebení klávesnice na určitách klávesách (v zásadě dvojtečka, závorka, případně pár písmenek). Zde opět mluvím z vlastní zkušenosti - dvojtečka je značně více ošoupaná, než třeba takové procento.

Stejně, jako mě štve jejich nadměrné používání, iritují mě i "moderní" verze - s "x" na začátku. Co to má znamenat? Copak písmenko "x" vypadá jako nějaká část obličeje? Ukažte mi někoho, čí oči a nos alespoň připomínají toto písmenko. Doufám, že se nedočkáme doby, kdy místo smíchu budeme řvát na toho druhého: "iks dééé!!!". (Když už si tedy někdo nemůže odpustit místo smíchu slova typu "lol", případně "rofl" - ano, i v mluveném projevu.)
Michal Kváček

Autor je devatenáctiletý dnes již bývalý student neratovického gymnázia, amatérský fotograf se zájmem o počítače Linux, základy programování a digitální fotografii.

Komentáře k článku

 • gravatar
  A pak že je blbý když ti odpovím občas jen smajlíkem..
 • gravatar
  Nesouhlasím, že jejich nadměrné používání vede k debilitě - obrátil's příčinu a následek: debilita vede k jejich nadměrnému používání.
 • gravatar
  xD - autor sa vysmieva
  zdroj Wikipedia

  @v6ak: plne súhlasím
 • gravatar
 • gravatar
  ⟰přivřené oči
 • gravatar
  @v6ak: A jo, to je vlastně větší pravda...
  @Ragobrel: A zase jsem o něco chytřejší. Stejně se mi ale nelíbí... Ať žijou původní, starý...
 • gravatar
  No, WoW sem začal hrát nedávno :) Zas tolik smajlíků tam nepíšou, nemůžeš soudit globálně podle jednoho realmu (serveru) ...

  Když se občas kouknu na svůj článek, tak se taky blejská "žlutejme kolečkama" .. ale co, přepisovat se mi to nechce :P

  Teď sem použil dva smajlíky v krátkém textu, ale oba mají význam ... znám lidi, kteří by bez toho druhého nepochopili, že se jedná o sarkasmus ...

  Jinak iksdé taky nemusim a horkotěžko si zvykám, dávám přednost těm klasickým "dvojtečkovým". Jinak OOP má nevýhodu - opotřebuješ si znak dvojtečky :D foo::bar
 • gravatar
  jo jo . každý má taky svůj specifický "rukopis"
  =)
  :o)
  8)
  atd
 • gravatar
  No, nejlépe jsem vyřešil smajlíky já:-d po jedné hnusné podpásovce od windows jsem si vylil vztek na klávesnici:-D. Od té doby mi klávesnici zdobí hezkej modrej a neergonomickej joystick.


Zveřejnit

Opiš kód
Kontrolní kód